1111650_mom_and_newborn_baby_boy_1Kedves ismerősömék első babájukat várják, tavasszal fog megszületni a kicsi. Mikor beszélgettünk róla, elmesélték, mennyi izgalommal vegyes kétely, és kérdőjel van bennük ezzel az egész szülőséggel, babás élettel kapcsolatban. Arra gondoltam, összegyűjtöm anno én milyen jó tanácsokat kaptam ill. miket tapasztaltam az elmúlt évek alatt. 

1. Kedves Anyuka, a szülés utáni első időszakban igyál sok vizet és pihenj sokat! Így lesz elegendő mennyiségű és minőségű tejed és így tudtok egymásra hangolódni a Picivel. Ne legyen lelkiismeret furdalásod, hogy nap közben “csak” fekszel – te ekkor gyártod a babád táplálékát.

 2. Nincs két egyforma nap: ha egész nap nyűgös a baba, mindenen sír és nem tud megnyugodni, lehet, hogy másnap úgy fog viselkedni, mint a kis angyal!
3. Mindenki jobban tudja, mit hogyan kell csinálni: a gyerekorvos, az anyósod, a nagymama, a szomszéd néni, stb. Hallgasd meg őket mosolyogva, majd tégy a belátásod szerint! Úgysem tudsz mindenkinek megfelelni…

4. Bízz az ösztöneidben! Lehet, hogy az elején még nem érted, mit súg az intuíciód, de ha figyelsz rá, idővel egyre határozottabbá és erősebbé válik.

5. Ne hasonlítsd a gyerekedet senki(é)hez! Mint ahogy mi, felnőttek is különbözőek vagyunk, az egészen pici babák is azok: van aki éjjeli bagoly, van aki korán kel; van aki sokat eszik, van aki keveset, de többször; van, aki 9 hónaposan már két lábon jár, van, aki csak üldögél; van akinek 5 hónaposan bújik ki az első foga, van akinek 14 hónaposan (az én nagy fiamnak például). No panic! Hagyd, hogy a gyerek a saját ütemében éljen, fejlődjön! Ha komoly baj lenne, az orvos, védőnő úgyis szól.

6. Próbálj meg nyugodt, derűs és harmonikus lenni! A gyerekek nagyon át tudják venni a szülők érzelmi állapotát – minél kisebbek, annál jobban! Ha ok nélkül feszült, nyugtalan a gyerek, nézz magadba: lehet, hogy te vagy az, a csemetéd csak tükröt “játszik”.

7. Fogadd el a felajánlott segítséget: ha van valaki a családban, barátok közt, aki szívesen főz egy-egy ebédet vagy bevásárol, kedvesen fogadd el! A te feladatod most elsődlegesen a baba és nem a háztartás.

8. Figyelj oda az étkezésedre, hogy minden szükséges tápanyagot meg tudj adni magadnak és a babának is, de ne vidd túlzásba az étkezési “szabályokat”. Ha világ életedben megittad a reggeli kávádat, és most is nagyon kívánod, hát idd meg nyugodtan. Én megtettem, és semmi bajuk nem lett a csemetéimnek.

9. Készíts sok fényképet, videót, írd föl a fontos eseményeket. Ami ma természetes, az pár év múlva halvány emlék lesz, de olyan jó lesz akkor visszanézni, milyen bájos volt a kisbabád! 🙂

10. És végül élvezd ki minden percét ennek az időszaknak! Tudom, amikor csak arra vágysz, hogy pár órát nyugodtan végigaludj nehéz elhinni, de olyan gyorsan elrepül ez az idő! Pár hónap-év és az illatos, pihe-puha kisbabád átalakul gyurmázó-játszóterező-barátokkal játszadozó kisgyerekké. Az is egy gyönyörű korszak, de már egy másik…

Természetesen ez egy szubjektív lista, én ezt tartom fontosnak. De több szem többet lát, több szülő többet tapasztal. Ha eszetekbe jut még valami, amit szívesen megosztanátok, tegyétek meg kommentben!

írta: Hanula Erika