1188826_lime_flower___„Gyógyíts Asszony! Szíved Tiszta!
Szív-Szeretet Lelked nyitja!
Élet-Erő lakik benned,
Szíved súgja, mit kell Tenned!” 

 /Götli Kinga Gyógyíts Asszony!/ című verséből egy részlettel is kezdhetnénk javaslatainkat.

 Régebbi időkben nagyanyáink sokat segítettek az édesanyáknak a gyermekek nevelésében, betegségeik esetén gyógyításukban. Sajnos rohanó világunkban erre egyre kevesebb a lehetőség, nem beszélve a rengeteg rendelkezésünkre álló információról. 

 Melyek is igazán azok, amik hasznosak és csemetéink számára megfelelőek?

 Célunk, hogy az édesanyák olyan gyógymódokat tudjanak alkalmazni, amelyek nem csak hatékonyak, hanem közelebb is hozzák a családokat, a gyermekeket a természethez és emellett még kellemesek, mókásak is. 

 Az őszi-téli időszakban legelterjedtebb a nátha és különböző mélységű megbetegedései.

A megfázás megelőzéséhez első sorban az immunrendszert kell védeni és erősíteni. Fontos az időjárásnak megfelelő öltözködés, a vitamindús étkezés, a kiegyensúlyozott napirend és az ebből eredő jó lelki állapot. Ilyenkor jól érvényesülnek az olyan illóolajak, melyeknek erősítő és vírusölő gyógytulajdonságuk van. Ezek teábangyógyolajban vagy kenőcsben is jelen vannak. Hatásos az eukaliptusz-, a borsmenta-, citrom-, vagy a levendulaolaj melynek még nyugtató hatása is van.

Mielőtt otthonról elindulnánk, kenjük be a kicsik orrát egy játékos „pisze-pisze sose vesszünk össze” mondóka kísérete közben.

A növényi kivonatok közül kitűnő a csipkebogyó. Amire érdemes odafigyelni, hogy a gyógyteákat hűvös, sötét, száraz helyen, lehetőleg párásodásmentes üvegedényben vagy bádogdobozban tartsuk. Ellenálló képesség fokozására, megfázásnál jó segítség a csipkebogyóból készített tea. A csipkét nem szabad főzni, sem pedig forrázni. Kb. 40-50 C°-os vízzel kell leönteni és egy éjszakán át áztatni. Egy evőkanál csipkéhez fél liter vizet számoljunk. Célszerű egy napi adagot elkészíteni előre és a fogyasztáshoz 1-1 pohárral leszűrni.

 bodza-, és hársfavirágból nem csak kellemes ízű tea készíthető, de izzasztó hatású, segít a hurutos megbetegedéseknél és az esti elalvásnál. Egy teáskanál virágot fél liter vízzel leforrázunk, 10 percig lefedve ázni hagyjuk, majd leszűrjük. Langyosra lehűtve, citrommal, mézzel jó szomjoltó. A méz gyulladásgátló, baktérium- és vírusölő, illetve a szervezet immunrendszerére aktiváló hatást fejt ki. Fontos, hogy a mézet soha sem szabad a forró teába tenni, mert akkor fontos bioaktív anyagai elpusztulnak.

 Gyermekeinknek nagyon fontos a téli időben is a szabad levegőn való tartózkodás és játék. Egy ilyen eltöltött nap után, levezetésképpen érdemes az átfázás megelőzésére is felkészülnünk. Készítsünk főzetet kakukkfű, borsmenta, izsóp, bazsalikom 1:1 arányú keverékéből, majd 2-3 maréknyit főzzünk bele 2l vízbe, majd engedjünk jó meleg vizet a kádba, és a főzetet öntsük hozzá. Nagyon hatásos, ha a fürdővízbe illóolajat csepegtetünk (rozmaring, levendula, borsmenta, ánizs). Az illóolajok bekerülnek a levegőbe, így inhalációt is végzünk, emellett a hatóanyagok a bőrön keresztül felszívódva, áthangolják a közérzetet. Már pancsolás közben, akár játszva is gyógyulhat gyermekünk. Ezután bújtassuk ágyba a gyermeket, és jól takargassuk be. Fejecskéjére, éjszakára húzhatunk sapkát, aminek hatása, hogy oldja a hurutos lerakódásokat, a baktériumok és vírusok a hő hatására elpusztulnak, ezzel megakadályozva a továbbfertőződést. Elalvás előtt a gyermek talpát masszírozzuk át.

 A meghűlés úgy is enyhíthető, hogy a talpon vagy a kézen naponta többször is, kb. 5 percig masszírozzuk a felső légutak zónáit.

 Miután a pici álomba merült, reggel egészségesen és jókedvűen fog ébredni.