IMG_3912Még gimnazista koromban jártam Finnországban, ahol a barátnőm édesapja reggelire zabkását készített finn módra. Mennyei volt a sok erdei gyümölccsel, közepén olvasztott vajjal és a ráöntött tejjel! Ekkor még fel sem merült bennem a gondolat, hogy milyen egyszerűen elkészíthető ez a finom eledel. 

 Családunk tagja lett a nővérem férje, s ennek köszönhetően testvérem a gyerekeknek zabkását készített (kezdetben vízzel, aztán tejjel). Én is átvettem ezt a szokást, s Bálint, Benedek fiam már pocaklakó korában sok egészséges reggelit kaphatott. 6 hónapos korától vizes-gyümölcsös formában készült a papi. A kásafőzésnek óriási kultusza volt. Velem együtt keverte a kását játék közben, s mondókáztunk (a Keverem a kását… és a Kását főz a kisegér kezdetűeket mondogattuk). A kis lábasokról Beninek mindig a kása jutott az eszébe. Aztán fokozatosan ehetett tejtermékeket, s a mi reggelink is egyre változatosabb lett. 

De telt, múlt az idő, s én amondó voltam, hogy ezen újítani kell! Szerettem volna új hozzávalókkal kipróbálni a kásánkat, hogy minden reggel ne csak apró szemű zabpehellyel együk, ill. az ízesítés is más legyen. Természetesen nem minden reggel kerül az asztalra, de elég gyakori vendég nálunk a gabona alapú étek!  

Sok előnnyel bír a zabkása: egészséges, finom, gyorsan elkészíthető és pénztárcakímélő. Reggelire azért is különösen javasolt, mert lassan, fokozatosan látja el a szervezetet a szükséges energiával. Hosszú lenne ecsetelni, hogy miért is van oly jó hatással az emberi szervezetre. Szánjatok kis időt ennek az összefoglalónak. 

Sok híresség kezdi a reggelt az ún. porridge-al. Többet között Jane Fonda, Bill Gates, Demi Moore, Kate Moss és Nelson Mandela. Érdekesség még, hogy Skóciában minden évben porridge főző versenyt rendeznek.

 Az alaprecept megosztása után alternatív hozzávalókat ajánlok.

Sok sikert, s bátran próbáljatok ki új variációkat, s kérlek osszátok meg velem.

 Zabkása:

 Hozzávalók 4 főre:

  • 300 g apró szemű zabpehely
  • 1l víz
  • csipetnyi só
  • 200 g aszalt gyümölcs
  • 2 ek méz (v. gyümölcs-, szőlő-, kristály-, vaníliás-, v. barnacukor)

Elkészítés:

  1. A vizet forrni tesszük egy lábosban egy csipet sóval. Vastag falú lábosba érdemes tenni, hogy ne ragadjon oda.
  2. Amikor felforrt, belekeverjük a zabpelyhet, és folyamatosan kevergetve 5 percig főzzük. Ezalatt jól besűrűsödik.
  3. A tűzről levéve belekeverjük az apróra vágott aszalt gyümölcsöt és hűlni hagyjuk (a fazék teteje alatt kiválóan megduzzad).
  4. Ha már langyosra hűlt, belekeverjük a mézet is. Ha nagyon megkeményedne, kevés tejjel lazíthatunk rajta.
  5. A tetejére finom egy kis vajat olvasztani.

Ajánlat: 

Tejjel is elkészíthetjük, bár én a gabonakásákat mindig “csak” vízben főzöm és ha szükséges, akkor a végén adok hozzá egy kis tejet. Lehet fele tejjel, fele vízzel is készíteni. Mi házi tehéntejet hozatunk, s mivel ez talán nehezen emészthető Beninek, ezért keverem vízzel. Az aszalt gyümölcsöt az elején is bele lehet tenni, mert puhább lesz. Érdemes apró darabra vágni a fügét, aszalt szilvát, vörös áfonyát. A mazsola és aszalt meggy/cseresznye maradhat egészben. A megmaradt tejes kását a nap folyamán felmelegíthetjük, ill. házi készítésű zsemlébe is keverhetjük.  

Tippek feltéthez:

 Házi készítésű lekvár v. befőtt, kókuszreszelék, kókuszolaj v. kókusztejpor, kakaó, karobpor, őrölt vagy egész fahéj, szörp, csokoládé, dió (darabolva v. darálva) és mák. Ha gyümölcsöt teszünk bele, akkor célszerű csak vízből készíteni (körte, barack, szilva, kiwi, meggy esetén), de a banános tejes zabkása kivitelezhető. Lehet kis darabokra vágni a gyümölcsöt vagy reszelni, esetleg elpasszírozni a kis babák kedvéért. Télvíz idején mirelit erdei gyümölcsökkel igen finom tud lenni a tejes kása. Fűszerek közül az említett fahéjon kívül a szegfűszeg is különleges ízt adhat neki. A bátrabbak pici kardamom-ot is tehetnek hozzá. Édesítőszer helyett kekszdarabokkal  is feldobhatjuk. Tej helyett főzőtejszínnel lágyabb állaga lesz. Lehet a tetejére szórni egész mogyorót vagy mandulát, vágott mandulát is. Az említett skóciai versenyen valaki fagylalttal tálalta. Fantáziánknak tehát semmi sem szabhat határt!

 Tippek az alaphoz:

 Bolti müzlivel is elkészíthető, amiben már benne található a sok mag, mogyoró, szárított gyümölcs, s nem csak zabpehely, hanem kukoricapehely is. Ha nagy szemű a zab, a végén el lehet turmixolni. Aki kedveli az egészséges konyhát, mindez kipróbálható kölessel, árpadarával, kukoricadarával, teljes kiörlésű búzadarával, kuszkusszal és hajdinával is. A köles kiválóan helyettesítheti a rizst a rizskochban fele-fele arányban. Természetesen azt is csinálhatjátok, hogy nem egy komponenst tesztek a tejbe v. vízbe. Ezt az ötletet Balogh Anita Egyél, kicsim! című könyvéből vettem át. Ő a következő aránnyal ajánlja a reggeli finomságot: 2 evőkanál zabpehely, 2 evőkanál búzadara, 1 evőkanál búzacsíra. Mindez kísértetiesen hasonlít a tejbegrízhez, s a gyermek észre sem veszi, hogy mi kerül a szájába, annyira ízletes! A kölessel és társaival arra kell figyelni, hogy könnyen megduzzad, tehát keveset kell a fazékba önteni.

 írta: Mátyás Judit (alias bio banya)