has bajokAmikor a család gyógyításáról, ápolásáról írunk szeretjük előtérbe helyezni a természetes megoldásokat. Így tettük ezt a megfázós és a has-bajos cikk első részének esetében is, rengeteg teát, illóolajat, természetes gyógymódot ajánlva a problémákra. Most pedig nézzük, mi a teendő, ha puffadás, hányás vagy reflux az, ami megkeseríti a család életét.Fogadjátok szeretettel Füvecske legfrissebb írását.

 

Puffadás

A sorban legyen a következő a puffadás, ugyanis ez egy viszonylag “kis” téma, mely mögött csak ritkán áll valós emésztőszervi probléma. Kiváltó ok lehet a helytelen táplálkozás, a testmozgásban szegény életmód, megbúvó ételallergia, valamint a sebtiben történő étkezés és a stressz is. Leírni, tudom, nagyon könnyű, de enni valóban nyugodtan kellene. A nyugalomban és élvezettel elfogyasztott, megfelelően elkészített és fűszerezett tápláléknak nincs puffasztó hatása. Legtöbb fűszernövényünknek az ételekhez adott csodás ízen kívül felfúvódás elleni, emésztésserkentő és szélhajtó hatása is ismert. Sőt, mi több, minden egyes puffasztó huncutnak megvan a maga klasszikus, felfúvódás-ellenes fűszerpárja. A legnagyobb mumusok, a hüvelyesek és a keresztesvirágúak, mint a brokkoli, karfiol és káposztafélék pedig nagyobb szerepet kapva táplálkozásunkban megerősítik a bélrendszert annyira, hogy az nem fog puffadással és szélképzéssel válaszolni. Az étrendbe történő megfelelő integrálásukat az áztatáson kívül a következő fűszerekkel teheted az egész család számára könnyebbé:

 

– mungóbab, fekete bab, vörös lencse (minimális puffasztó hatás) – római kömény

– fehér, tarka, vajbab, lencse – konyhakömény, édeskömény babérlevél, borsikafű, kakukkfű, gyömbér, koriander

– káposztafélék – édeskömény, konyhakömény, borsikafű, gyömbér, majoránna.

 

Ha mégis emésztőszervi elváltozás vagy allergia áll a puffadás hátterében, akkor az orvosi vizsgálatok eredményéig és az enyhülésig érdemes a következő teák valamelyikét, vagy keverékét életvitel szerűen fogyasztani:

 

– borsmenta (várandós és 6 éves kor alatti gyermek NE fogyassza)

– majoránna

– édeskömény

– ánizsmag

– citromfű

– kamilla

– levendula.

 

Ajánlok egy keveréket, ami kellemes ízű és megfelelő hatású. De ha kísérletezni támad kedved, ne tartsd vissza magad! 🙂

 

2 rész kakukkfű

1 rész levendulavirág

1/5 rész kamilla

1/5 rész édeskömény.

 

Hányás

Számos dolog húzódhat meg a hányás hátterében. Legtöbb esetben gyors lefolyású, hasmenéssel is társuló vírusos vagy bakteriális eredetű fertőzést diagnosztizálnak az orvosok. Valamit a szervezet nem akar / képes befogadni, és ezért visszaküldi. Mit tegyünk a hányós beteggel? A kis kortyokban történő folyadékpótlás akár citromos vízzel, kis koplalás, pihenés a legjobb. Erősítő, a hányós állapot elmúlásának lefolyását meggyorsító gyógynövényből, ételből azért van egy pár, ami biztonsággal adható:

 

– gyömbér (nagyon gyenge teaként 6 hónaposnál idősebb gyermeknek is adható)

– kamilla

– borsmenta (várandós és 6 éves kor alatti gyermek NE fogyassza)

– levendula

– köles

– zöldborsó

– sárgarépa (ez utóbbi háromból egy erősítő egytálétel vagy leves is készíthető a lábadozónak)

 

Reflux

A gyomornedv nyelőcsőbe, olykor szájba történő visszajutása, visszafolyása kellemetlen, savas ízzel, szorító érzéssel, fájdalommal jár, és gyomorégés is kísérheti. Érdemes többször kis mennyiségeket fogyasztani, és megtalálni a megfelelő ételtársításokat és sorrendeket a kellemetlenségek elkerülése érdekében. A megfelelő sorrendben elfogyasztott étel támogatja az emésztési folyamatokat, ezáltal elébe menve ellentétes irányú folyamatok beindulásának. A kínai orvoslás szerint érdemes például:

 

– a legnagyobb fehérjetartalmú étellel kezdeni az étkezést, mint a hüvelyesek, állati eredetű ételek, magvak

– a sós ételeket más ételek előtt fogyasztani

– az állati eredetű táplálékok fogyasztásának csökkentése (amennyiben mennyiségük számottevő)

– a fehérje és keményítő tartalmú ételekhez zöld színű, keményítőmentes zöldséget társítani

– egy étkezésen belül egyféle gabona fogyasztása

– gyümölcsöt és édességet magában fogyasztani, az étkezés legvégén, kis szünet beiktatásával.

 

Aki savlekötőt szed a problémára, tartsa evidenciában, hogy gyógyszerei jelentős mennyiségű A- és B-vitamin komplexet vonnak ki szervezetéből. Ezt mindenképpen pótolni érdemes, lehetőség szerint étrendi A- és B-vitaminnal, a megfelelő felszívódás és hasznosulás érdekében. A refluxban szenvedők tüneteit enyhíteni képes sárgarépa igen nagy mennyiségben tartalmazza az A-vitamin provitaminját, míg a hüvelyesek és a zöld levelek (pl. spenót, mángold) kiváló B-vitamin források. Hatékonyan enyhíti a tüneteket a kúraszerűen fogyasztott papaya, aszalvány vagy kapszula formájában. A lenmag is enyhítő hatású. Alkalmazásáról előző írásomban olvashatsz. A savtúltengést csitító gyógynövények, melyek forrázata önállóan vagy keverékben kúraszerűen fogyasztandó:

 

– akácvirág (a tapasztalatok szerint a leghatékonyabb)

– bodzavirág

– hársfavirág

– kamillavirág

– csalán

– áfonyalevél (utóbbi kettő 6 éves kor alatt kerülendő, afelett szakemberrel történő konzultációhoz kötött kúraszerű alkalmazásuk).

 

Összességében az emésztőszervi rendellenességek a gyomor kimerüléséből fakadnak. Megfelelő táplálékkal, étrenddel vagy tudatos koplalással (böjt), a bélflóra visszaállításával a tünetek enyhíthetők vagy meg is szüntethetők. Emésztőszerveink karban tartása, törődése létfontosságú. Az egészséges bélflóra baktériumai megvédik a szervezetet az allergiás, gombás, gyulladásos, daganatos krónikus megbetegedések kialakulásától. Fontos tudni, hogy az antibiotikum-kúrák megtizedelik a bélflóra hasznos baktériumait is. A természetes pre- és probiotikumok étrendi vagy táplálékkiegészítőben történő szedése kimerült, legyengült emésztőszervi állapotokban javallott. A banán, articsóka, babfélék, hagymafélék, zab, búza természetes prebiotikumok, a legismertebb probiotikum pedig a joghurt.

 

Tapasztaltad már Magadon, vagy láttad gyermekeden, milyen jókedvre derít és mennyi energiát ad a táplálék? Kívánom, hogy ételed egyszerre táplálja testedet és lelkedet!

írta: Füvecske

illusztráció: bloglaurel