panaszmentesenEgy kísérletre, egy játékra hívlak téged.

Valamikor tavaly részt vettem egy olyan amerikai kezdeményezésen, aminek az volt a célja, hogy kevesebbet panaszkodjanak az emberek. Konkrétan kaptam egy karszalagot Complaint Free felirattal és az volt a cél, hogy 21 egymást követő napon nem volt szabad panaszkodni. Ha megszegtem a szabályt, elölről kezdődött a 21 nap számlálása. Azt hiszem, nem mondok meglepő dolgot azzal, hogy nagyon nehéz volt végigcsinálni a kiszabott időszakot panasz nélkül. (Még nekem is, aki pedig született optimista vagyok.)

Nos, ha valahol, akkor Magyarországon nagyon elkélne egy ilyen kezdeményezés. Nem is az a lényeg, hogy 21 napig kibírd, elég lenne annyi, hogy egy kicsit jobban odafigyelj magadra, a szavaidra. Merthogy szerintem sokat panaszkodunk. Túl sokat. Mint például az egyik legértelmetlenebb panaszkodás az időjárás szidása: túl sokat esik, vagy túl keveset, kár hogy esik a hó, de kár, hogy nem esik a hó, miért van ősszel ilyen langyos idő, miért van ősszel ilyen hideg? Közben a természet meg teszi a dolgát és akármit is nyavalyog a kisember, az anyatermészet olyan időt csinál, amilyet ő akar.

Szóval panaszkodni nem érdemes.

Panaszkodni felesleges, időpazarló és nagyon negatív energiákat termel és vonz be.

Mindig, igen MINDIG meg lehet találni a dolgok pozitív oldalát, vagy legalább is nem hagyni, hogy a negatív oldal elhatalmasodjon az emberen. Persze ez nem jelenti azt, hogy ne tegyél meg mindent, hogy jobbá tedd a helyzetet. De minden csak nézőpont kérdése.

Túl gyakran ébred a gyereked éjszaka? Ne panaszkodj, inkább tekints rá úgy, mint egy lehetőségre, hogy mélyebb legyen a kötődés köztetek. És ha nagyon zavar a helyzet, próbálj ki pár dolgot, amivel elérheted, hogy kevesebbszer ébredjen.

Betegen van otthon a gyereked és le sem lehet vakarni rólad? Ne panaszkodj, hanem örülj neki, hogy te lehetsz mellette, aki gyógyítja, simogatja, szeretgeti, nem pedig egy babysitter vagy egy nagymama.Pláne, hogy nem olyan súlyos a betegsége, hogy kórházba legyetek kénytelenek menni.

Rosszul tanul a gyereked a suliban? Ne panaszkodj, inkább járj utána, mi lehet a gond: nem érti az anyagot? Rossz módszerrel tanul? Rossz módszerrel tanítják? Nem érzi jól magát a bőrében?

Sokat hisztizik/agresszív/szemtelen, stb a gyereked? Ne panaszkodj, inkább nézz a dolgok mögé: vajon mi válthatja ki belőle ezt a viselkedést? Mi lehet az a “tüske” az életében, ami annyira böki, hogy megváltozott a viselkedése? Hol van gond: a suliban, otthon, a barátaival? Vagy esetleg nálad nem stimmel valami és azt tükrözi vissza a gyereked? (Mondtam már, hogy a gyereknevelés a legjobb önismereti kurzus a világon?)

Túl kevés az időd? Ne panaszkodj, inkább vizsgáld meg, vajon elég hatékonyan osztod-e be az idődet. Vannak-e olyan időrabló szokásaid (tévé, facebook, kütyük, stb.), amitől meg tudnál válni?

Szélmalomharcnak érzed, hogy a gyerekeid után elpakolj és mindig rendetlenség van otthon? Ne panaszkodj – bár be kell valljam, nekem ezt volt az egyik legnehezebb panasz nélküli témám. De tudjátok, mit csináltam? Elfogadtam, hogy kisgyerek mellett (pláne négy mellett!) egyszerűen nem lehet olyan rend otthon, amilyet az én nőies énem megkívánna. Meg elmentem olyan barátnőimhez, ahol szintén gyerek-rendetlenséges a lakás és megnyugodtam azt látva, nem vagyok egyedül, sőt így is lehet derűsen és nyugodtan éni.

 

Szóval egy játékra hívlak téged. Azt szeretném, ha holnap tartanál egy panaszmentes napot. Figyelj magadra, figyelj a szavaidra, gondolataidra. Figyelj rá, hogy ne panaszkodj, hanem keresd meg a dolgok jó oldalát. Este pedig tekints vissza, hogy milyen volt így megélni egy napot. Milyen érzés volt neked? És a körülötted lévőknek? A családodnak?

Ha pedig úgy érzed, jól esett megszabadulni a panaszoktól és pozitívabb energiákkal élni, akár a következő napon is megpróbálhatod. Meg a következőn. És az sem baj, ha 21 napig sikerül 🙂 De ne aggódj, ha néha becsúszik egy-egy nyűgös, panaszos nap. Mindenkinek van olyan, hogy bal lábbal kel fel. (A gyerekeknek is, ne feledd!) Majd a következő nap jobb lesz.

Az meg már csak hab a tortán, hogyha sikerülne szokásoddá tenni a panaszmenteskedést, akkor ez lesz a gyerekeid számára a magától értetődő követendő példa.

írta: Hanula Erika