has-bajok

Az egyik előző cikkünkben Füvecske már írt arról, hogyan lehet a megfázás tüneteit természetes gyógymódokkal, gyógynövényekkel, illóolajokkal kezelni. Ezúttal a hasmenéses, hányós, székrekedéses betegségeket járjuk körbe.

Ne kelljen, de ha szükséges, aranyat érnek a tanácsai.

Hasmenés, hányás, székrekedés, hasfájás, puffadás, reflux. Lehet vajon tenni ellene? És természetes módszerekkel? Kiegészítő vagy önálló terápiaként a gyógynövényes vagy aromaterápiás kúra egy próbát megér. Az összefoglalóban csillaggal jelölöm, ami gyermeknél is alkalmazható.

Has-mars

Napi háromnál több, és / vagy hígabb széklet esetén beszélünk hasmenésről. Fontos, hogy az ésszerűség határain belül – orvossal történő egyeztetéssel – hagyni kell a szervezet ön-ürítési folyamatait. Egy hasmenéses betegség kórokozói általában a széklettel távoznak, ezért az antibiotikum például csak nagyon szélsőséges esetekben javasolt. Amire heveny hasmenés esetén minden korosztálynál figyelni kell, az a folyamatos folyadék- (VÍZ), és az elektrolit-pótlás (elektrolit: az a vegyület, amely oldott v. olvadt állapotban vezeti az elektromos áramot; esetünkben bizonyos ásványi sók, mint pl. a nátrium, magnézium, kálium, kalcium, foszfátok és kloridok). A hasmenést gyakran kísérheti lázas állapot, melyet a legújabb orvosi protokoll szerint nem ajánlott csillapítani. Azonban mindenki ismeri saját, és gyermeke határait, és tegyen legjobb belátása szerint.

Milyen természetes módszereket alkalmazhatsz a hasmenés enyhítésére?

A hagyományos kínai medicina kétféle hasmenést különböztet meg. Az ún. “hideg” hasmenés vízszerű széklettel, bőséges, világos vizelettel, hidegrázással kísért állapot, fehér, nedves lepedékkel a nyelven. Ennek fő gyógyító élelmiszerei:

– az étel / tea megborsozása (piros*, fekete*, Cayenne)

– fahéj*

– szárított gyömbér*

– ginszeng

– gesztenye*

– tyúktojás*.

 

A “meleg” hasmenés széklete égő érzést okoz a végbélben, a nyelven sárga lepedék található, a vizelet is sárga és a beteg irtózik a melegtől, kívánja a hideg italt. Specifikus ételei:

– köles *

– tofu

– mungóbab

– ananász*

– datolyaszilva*.

Gyógynövényei:

– málnalevél (várandósoknál a második trimesztertől a 35. hétig nem ajánlott)

– majoránna

– borsmenta (várandósoknál és kisgyermekeknél ellenjavallt)

– csalán (kisgyermekeknek nem ajánlott)

borsmenta tea

 

A hasmenés általános gyógyszerei*:

– rizs, árpa, zab – kásának elkészítve

– feketeribizli-lé

– fokhagyma

– póré

– zöldbab

– padlizsán

– napraforgómag

– (vad)alma

– olajbogyó

– sárgarépa (idült hasmenés)

– hajdina (idült hasmenés)

– kakukkfű

– kökénybogyó

– kamillavirág.

 

Az itt felsorolt élelmiszerekből érdemes egy gyógyító menüt összeállítani. Fontos és ugyancsak gyógyító, ha az ételt alaposan megrágjuk. Az adagok legyenek kicsik, amennyit a szervezet be tud fogadni.

 

Kerülendő ételek hasmenés esetén:

– méz

– spenót

– tehéntej

– szilva

– szezámmag

– olajok

– általában nehezen emészthető ételek.

 

Székrekedés

A székrekedés kérdése összetett. Elsősorban fontos tudni, mennyi az illető szervezet “passzázsideje”, hány óra / nap alatt halad végig az étel a tápcsatornán. Egészséges ember esetében ez másfél-két nap, normálisnak tehát a napi-kétnapi minimum egy szilárd széklet mondható. Az ürítési folyamat megrekedésének számos általános oka lehet:

– kevés étrendi rost

– az étel nem megfelelő megrágása

– elégtelen folyadékbevitel

– mozgáshiány

– baktériumhiány (korábbi emésztőszervi betegségeknél kiürült, pl. hasmenéskor)

– bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet, mint savlekötők, vízhajtók, nyugtatók.

 

Általános tanácsok a székrekedés megszüntetésére:

– napi 1 evőkanál búzakorpa étrendbe illesztése

– legalább 3 almányi rosthoz jusson hozzá a szervezet naponta, akár alma, akár egyéb rostban gazdag zöldség vagy gyümölcs formájában

– a reggeli órákban elengedhetetlenül fontos valami meleg, pl. tea, a téli időszakban pedig kiváló élettani hatással bír, ha meleg reggelit fogyasztunk

– napi 2-3 liter folyadék

– alkoholtartalmú italok kerülése

– baktériumpótlás: joghurtok, pro- és prebiotikumok, kovászolt, savanyított zöldségek, kombucha, telítetlen zsírsavak

– székrekedés esetén első körben a máj- és epehajtó teák / élelmiszerek fogyasztandók, ha elmarad a hatás, jöhet szóba a hashajtás

– teák: kökényvirág / bogyó*, bodza*, hibiszkuszvirág*, csalán, kakukkfű*, édeskömény*, kamilla*, csipkebogyó*

– táplálékok: cékla, fekete retek, articsóka

– kerüljük az életvitelszerű székletkönnyítést teákkal, mert amellett, hogy elszoktatják a beleket a normális működéstől, elektrolitvesztéssel járnak, és más rendellenességet is okozhatnak

– rágni, rágni, rágni.

c;kla has bajokra

 

A legbiztonságosabb hashajtók

Melyek valójában nem is azok, mégis duzzadó hashajtóknak hívjuk őket. Ezek a növények a vastagbélbe jutva serkentik a bélmozgást, megkeményednek, felduzzadnak és tömeget képeznek, bevonják nyálkaanyagaikkal a bélfalat, távozásra késztetve ezáltal önmagukat és az előttük kialakult torlaszokat is. Duzzadók bevetése az esti órákban ajánlott a reggeli produktum érdekében. Elkészítésük: 1-2 evőkanálnyit minimum 3 dl vízbe beáztatunk, kicsit állni hagyjuk, majd bevesszük. Kúraszerű alkalmazásukat minden esetben orvossal, szakemberrel történő konzultáció előzze meg! E célra alkalmas:

– lenmag (megtörve, darálva)

– indiai bolhafűmag (útifűmag) héja*

– búzakorpa*

– moszatok.

 

Ismert hashajtó / bélműködést támogató hatású gyümölcsök, biztonságos hidegen sajtolt növényi olajak:

– citrom*

– tamarindusz*

– hibiszkusz*

– alma*

– egres*

– szilva*

– sárgabarack*

– mandulaolaj*

– olíva olaj*

– dió olaj.

olaj has bajokra

 

Aromaterápiás lehetőség

Megfelelő minőségű mandarin illóolaj birtokában, mandula vagy olíva olajban oldva a has egészének átkenése javallt. 3 éves korig 1-2 csepp illóolajat 30 csepp növényi olajban, naponta legfeljebb 2 alkalommal, 6 éves korig 4-5 cseppig lehet emelni a mennyiséget, afelett pedig a felnőtt dozírozás alkalmazható, ami 6-8 cseppet jelent annyi növényi olajban oldva, amennyit a terület felvesz. Eredmény ez esetben is pár órán belül, de legkésőbb reggelre várható. Jó alternatíva egészen kicsi gyerekeknél, babáknál. Fürdés utáni masszázzsal egybekötve valódi kényeztetéssé válhat, és a szülőben is oldódhat a produktum hiánya keltette stressz. A mandarin illóolaja ugyanis, emésztőrendszerre gyakorolt áldásos hatása mellett a bennünk élő örök gyermek energetikáját is hordozza.

Erőteljes hashajtók (teák, gyári készítmények, bizonyos növényi olajok) alkalmazása (melyeket itt a félreértések elkerülése végett nem is ismertettem) a következő esetekben és személyeknél szigorúan tilos:

– bélelzáródás

– vesegyulladás

– alhasi gyulladás

– krónikus székrekedés

– várandósság

– 12 év alatti gyermek

– idős emberek.

Az emésztés a szájüregben a nyállal kezdődik. Az étel alapos megrágása hozzájárul a szervezet egyensúlyának visszaállításához, legyen szó bármilyen irányú kilengésről. Jól rágd meg ételed!

írta: Füvecske

illusztráció: bloglaurel