E11756Mi van akkor, ha a gyerek olyan traumát él át, aminek a feldolgozása még a felnőtteket is próbára teszi? Mi van akkor, ha a gyásszal kell szembesülnie? Mi van akkor, ha szülőként nem is értjük az okokat, de azt vesszük észre, hogy a gyerekünk éjszakánként bepisil, elkezd dadogni, extrém hiszits módon viselkedik, stb? Megannyi olyan helyzet, aminek a megoldása nem egyszerű, ami néha még odáig is fajulhat, hogy szakember segítségét is igénybe kell vennünk. Ilyenkor jól jön egy titkos fegyver, ami nem más, mint a mese. Ezt ismerte fel Sloan Mercedes pszichológus is, aki sok év gyerekekkel töltött pszichológiai munka után jutott arra az elhatározásra, hogy különleges, meditatív meséket ír. Olyan meséket, ahol a főszereplő maga az olvasó gyerek (illetve akinek a szülő felolvassa a mesét), aki a mesék során sok-sok pozitív élményt él át. „A mesét hallgató gyermek részt vesz önmaga kalandjában, harcol az önképviseletért, miközben annak tanulása folyamatosan történik. A saját problémáját pedig a régi kudarcos, félelmet növelő, „nem tudom megcsinálni” érzésének beidegződése helyett a meg tudom oldani változás igénye és annak motivációja jelenik meg.”

Így született meg az Anya mesélj, én meg gyógyulok című könyv, ami tizenegy mesét tartalmaz.

A képzelet szárnyán a gyerekek eljuthatnak Feszültségországba és Tündérországba, beengedik az univerzum gyógyító hatású, aranyló fényét (ami az öngyógyítás folyamatában kulcsfontosságú), manók és állatok segítenek az úton. A mesékben a főszereplőnek társai is vannak, akik ahelyett, hogy elfojtanák az érzéseiket, néven nevezik azokat, ezzel is oldva a feszültséget.  Az út során a gyerekek kívülről látják a problémáikat, megismerik, megzabolázzák érzéseiket. Végül eljutnak odáig, hogy önmaguk akarjanak megváltozni, mert érzik, megtapasztalják másként is lehet viselkedni, élni.

Fontos, megjegyezni azonban, hogy a könyv nem helyettesíti a terápiát, csupán kiegészítője annak. Nem szabad elbagatellizálni a problémát, ha szükséges, igenis szakemberhez kell fordulni. Mégis, lehet, hogy a gyerek problémája nem olyan mély gyökerű, és egy-egy ilyen mese is elegendő lehet a javuláshoz.

Nagyon fontos lenne, hogy az a szülő és gyerek, akinek  szüksége van rá, tudjon erről a segítő könyvről! És még egy jó hír a végére: hamarosan megjelenik a második kötet is, további gyógyító mesékkel.

írta: Hanula Erika